Blog

16.08.2022

Pozwolenie na budowę myjni – jakie dokumenty są potrzebne?

Myjnia samochodowa to jeden z ciekawszych pomysłów na własny biznes. Aby jednak cieszyć się z uzyskiwanych profitów, należy najpierw przebrnąć przez często niełatwy proces wyboru działki oraz budowy całej infrastruktury technicznej wraz z przyłączeniami, a przede wszystkim dopełnienia rozmaitych formalności. Jeśli zastanawiasz się nad realizacją takiej inwestycji, sprawdź, jak otrzymać pozwolenie na budowę myjni samochodowej.

Pozwolenie na myjnię samochodową krok po kroku

Budowa myjni bezdotykowych to sprawdzony pomysł na biznes. Z danych zawartych w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że liczba zarejestrowanych aut osobowych oraz dostawczych o masie do 3 ton regularnie wzrasta. Wygląda na to, że nie trzeba się więc martwić o zainteresowanie klientów. O tym, w jaki sposób wybudować myjnię pisaliśmy już w artykule: Jak otworzyć myjnię samochodową? Dzisiaj skupimy się na równie ważnym temacie – jakie pozwolenie na myjnię bezdotykową lub automatyczną jest niezbędne do rozpoczęcia inwestycji?

Wniosek o warunki zabudowy

Wniosek o warunki zabudowy to jeden z pierwszych kroków, jakie trzeba wykonać przed rozpoczęciem budowy myjni. Należy go złożyć do właściwego dla adresu inwestycji organu administracyjnego – wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. We wniosku trzeba określić granice działki pod inwestycje i planowany sposób zagospodarowania terenu, a także zamieścić opis rodzaju zabudowań i otoczenia. Pozwolenie na budowę myjni bezdotykowej wymaga także określenia parametrów technicznych inwestycji i planowanego zapotrzebowania na media – wodę, gaz, energię elektryczną oraz ścieki.

Pozwolenie wodnoprawne dla myjni samochodowej

Nie ulega wątpliwości, że myjnia bezdotykowa związana jest z powstawaniem ścieków zawierających substancje szkodliwe dla środowiska wodnego, które wynikają z wykorzystania preparatów myjących. Zgodnie z przepisami wymagane więc jest tak zwane zezwolenie wodnoprawne. W praktyce stanowi ono decyzję administracyjną z upoważnieniem do szczególnego korzystania z wód i instalacji urządzeń wodnych. Treść pozwolenia reguluje zasady wprowadzania ścieków do wód i ziemi. Wniosek o pozwolenie wodnoprawne należy złożyć do starosty powiatowego.

Pozwolenie na budowę myjni samochodowej

To jeden z dokumentów urzędowych otrzymanych na drodze decyzji administracyjnej, który jest niezbędny do rozpoczęcia budowy myjni. Po złożeniu wniosku o pozwolenie na budowę urząd ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Jeśli natomiast zajdzie potrzeba uzupełnienia wniosku, czas ten może się wydłużyć do nawet 2 miesięcy. Warto więc w swoich planach uwzględnić zapas czasowy.

Co istotne, samo uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest wystarczające do rozpoczęcia prac. Dodatkowo należy pamiętać, aby na co najmniej 7 dni przed startem inwestycji poinformować o tym organy nadzoru budowlanego. Prace można rozpocząć, jeśli nadzór nie wniesie sprzeciwu. Ponadto decyzja administracyjna związana z wydaniem pozwolenia powinna stać się decyzją ostateczną w rozumieniu kodeksu postępowania administracyjnego.

Zgoda na użytkowanie wraz z odbiorem obiektu

Budowa myjni automatycznych czy bezdotykowych wymaga wreszcie także przeprowadzenia odbioru obiektu. W tym miejscu należy powrócić do uzyskanego pozwolenia na budowę i sprawdzić, jakie instytucje należy powiadomić o zakończeniu inwestycji. Podczas odbioru sprawdzany jest dziennik budowy oraz protokoły:

  • kominiarski,
  • instalacji elektrycznej,
  • instalacji sanitarnej,
  • zgłoszenia do straży pożarnej.

Zdarza się również, że od inwestora wymagane jest także załączenie protokołu zgłoszenia do sanepidu. Zebrane dokumenty należy dostarczyć do Państwowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego razem z wypełnionym wnioskiem. Dopiero po uzyskaniu zgody na użytkowanie na myjni mogą pojawić się pierwsi klienci.

Myjnia samochodowa bez pozwolenia – czy to możliwe?

Wiele osób zastanawia się, czy myjnia bezdotykowa bez pozwolenia na budowę może powstać jako legalny biznes. Należy w tym zakresie zapoznać się z obowiązującymi przepisami, które wyjaśniają, czy w przypadku myjni samochodowej konieczne jest pozwolenie, czy wystarczy zgłoszenie. Aby otworzyć myjnię bezdotykową lub automatyczną, wymagane jest pozwolenie na budowę, które można uzyskać na podstawie przedstawionego projektu architektoniczno-budowlanego, projektu zagospodarowania terenu oraz projektu podłączeń niezbędnych mediów.

Czytaj także

Planujesz budowę
lub modernizację myjni?

Nasz zespół ekspertów pomoże Ci dobrać najlepsze rozwiązanie.

Skontaktuj się z nami, a my przygotujemy dla Ciebie ofertę indywidualnie dobraną do Twoich potrzeb.
Skontaktuj się